Neurologia dziecięca

Praktyka neurologii dziecięcej jest zasadniczo różna po obu stronach Oceanu Atlantyckiego i nieco inna po obu stronach kanału La Manche. Publikacja tego bardzo brytyjskiego podręcznika stanowi okazję do przeglądu tych różnic i ich znaczenia. Edward Brett i jego koledzy z Great Ormond Street Hospital for Children przygotowali nowatorski wkład metodologiczny w badania neurologiczne niemowląt. Ich procedury zintegrowały dojrzewanie tonus André-Thomasa, empatyczne badanie Ronalda MacKeitha, wyzwoloną motorykę Alberta Greniera i Claudine Amiel-Tison, kliniczne podejście Richmond Paine i własne badania parametrów do oszacowania. dojrzałość. To synkretyczne narzędzie kliniczne zasługuje na korelację z nowymi metodami obrazowania.
Współczesna genetyka molekularna już zmieniła życie zawodowe neurologów dziecięcych. Brett i jego współpracownicy opracowali wspaniałe rozdziały, które uczą klinicystę, jak stosować molekularne podejście genetyczne do problemów klinicznych. Jest to cenny wkład w czasach, kiedy zbyt wiele publikacji w tej dziedzinie to głównie zapasy, generujące tyle samo zamieszania, co pomoc.
Rozdziały dotyczące psychologii i neuropsychologii jasno przedstawiają dostępne testy, a także zapewniają wyważone dyskusje na temat edukacji przyrodniczej i debat neurobiologii i psychodynamiki, wciąż tak popularnej w krajach łacińskich. Książka kompleksowo omawia całą dziedzinę klinicznej neurologii dziecięcej, w tym doskonałe sekcje dotyczące neuropatologii autorstwa Briana Hardinga. Tematy kilku paragrafów i rozdziałów są ulubieńcami Great Ormond Street, w tym tasowanie dnem, mimowolne ruchy, algorytm diagnozy zaburzeń lizosomalnych, zespół Sandlera, opsoclonus-myoclonus (tańczące oko) i pozytywne, ale ostrożne poglądy Briana Neville a na temat operacja w leczeniu padaczki.
Ze względu na wolny od objawów okres pomiędzy zmianami czasu, które pojawiają się podczas rozwoju mózgu i pojawieniem się objawów klinicznych, rokowanie neurologiczne jest trudne we wczesnym okresie życia. Jest to jednak niezwykle potrzebne, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, gdzie aborcja jest akceptowana z powodów medycznych aż do ostatnich tygodni ciąży. W całej książce zagadnienia związane z prognozami, etyką i aspektami społecznymi są dokładnie analizowane i będą szczególnie przydatne dla europejskich neurologów dziecięcych, którzy biorą udział w etycznych decyzjach dotyczących aktywnego zaprzestania życia płodowego i noworodkowego.
W większości usług neurologii dziecięcej w Europie neurolodzy dziecięcy są nie tylko konsultantami, ale są również odpowiedzialni za całą opiekę nad swoimi pacjentami. To sprzyja integracji medycyny układu nerwowego z całą opieką nad dzieckiem. Brett i jego współautorzy dobrze to rozumieją.
W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi i Francją wydaje się, że Wielka Brytania ma nieco niższy poziom umieralności i chorobowości w kilku dziedzinach, pomimo faktu, że Brytyjczycy wydają raczej skromną ilość pieniędzy na opiekę zdrowotną. Kilka rozdziałów, w tym dotyczące porażenia mózgowego i medycyny okołoporodowej, a także ducha całej książki wykazują niepokój o zdrowie publiczne, zapobieganie chorobom i strategiczne wykorzystanie badań laboratoryjnych, z których wszystkie mogą odzwierciedlać niższe koszty opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. Królestwo.
Ten podręcznik jest nie tylko źródłem informacji, ale także pokazuje metodę i ścieżkę nauczania Chociaż jest wielorakie, ma jednorodność książki jednego autora. Zawiera doskonałe akapity wprowadzające historię ważnych pojęć i składające hołd autorom, którzy przekazali tak wiele pomysłów innym, ale są niedostatecznie reprezentowani w literaturze, na przykład Paul Sandifer. Wiele doskonałych ogólnych źródeł, od królowej Wiktorii po George a Bernarda Shawa, jest cytowanych, gdy są przydatne do tworzenia ważnych punktów; prawdziwa kultura nie jest zabroniona w medycynie akademickiej. Każdy neurolog dziecięcy będzie chciał mieć kopię tego oryginalnego, doskonałego i wszechstronnego podręcznika.
Philippe Evrard, MD
Hôpital Robert-Debré, F-75019 Paryż, Francja

[przypisy: cilostazol, Leukocyturia, belimumab ]
[przypisy: pieprzyca siewna, ból pod lewą łopatką przyczyny, neurologopedia lublin ]